Ki ne lett volna olyan, akár új építésű, fancy irodában, ahol majd megbolondult attól, hogy folyton a szemébe/monitorjára süt a nap és átkozottul melege van? Esetleg őszi időszakban délután négytől „kiég a retinája” a kvázi csupaszon világító fényforrásoktól? A helyzet sokunknak ismerős. A Light Concept, azaz a világításra vonatkozó koncepció a WELL Szabványban 11 témakörbe tömörítve ad gondos eligazítást a természetes és mesterséges fényforrások megfelelő felhasználására vonatkozóan, valamint, hogy a vizuális környezet a biológiai ritmusunkhoz is a lehető legnagyobb mértékben illeszkedjen.
Vegyünk például egy önálló irodát, ami egy nagy irodaházban működik és csak a saját belső terét (New and Existing Interiors kategória) szeretné minősíteni a WELL szerint. Mi a teendő ilyenkor? A közelezően teljesítendő követelményeket egy meglévő irodában, utólag is meg lehet valósítani. Lássuk hogyan!
Az Europa Design által berendezett Eaton konyhája. Több képért kattints!
Az új minősítési rendszer azt vizsgálja, hogy az irodai és közösségi terek hogyan szolgálják az ott élő, dolgozó emberek jó közérzetét, egészségét és kényelmét. Előadóink most az építésztervezők szempontjából ismertetik a WELL minősítési rendszer 105 alkategóriájának a lényegét.
Gondolták volna, hogy a mindennapi irodai munkavégzés közben is elérhető olyan aktivitás, mintha többször is lefutnánk a bostoni maratont?
Az elmúlt évek megváltozott munkakultúrája olyan térelrendezéseket eredményezett, ahol a nagy egybefüggő nyitott irodák csoportosan elhelyezett munkahelyein, a tárgyaló és kommunikációs szigeteken csak optimális akusztikai kiegészítőkkel tudnak a munkatársak hatékonyan dolgozni.
Az előző cikkben megnéztük, hogy mely alapkövetelményeknek kell mindenképpen megfelelni egy korábban épült irodának, ha a WELL szabvány szerint szeretné minősíteni magát. A vizsgálatot azzal folytatjuk, hogy mik azok a – Light Concept-hez tartozó- úgynevezett optimalizációk, amikkel tovább javíthatjuk a bennünket körülvevő fényviszonyokat.